Sport

Απολογισμός Α’ Φάσης: 1 νίκη και 2 ήττες

Μετά από πολύμηνο διάστημα απραξίας η Ομάδα μας όπως και οι υπόλοιπες ομάδες μπήκαν σε ρυθμούς πρωταθλήματος Α2.

Ένα απαιτητικό πρωτάθλημα που ήταν προγραμματισμένο να διεξαχθεί με εντός και εκτός έδρας αγώνες ωστόσο λαμβάνει χώρα με τους 16 μονομάχους να μοιράζονται σε 4 ομίλους ενώ αυτοί που θα κερδίσουν την άνοδο θα προκύψουν σε 3 φάσεις.

Για την Α’ Φάση, στο κολυμβητήριο της Νίκαιας ο Ιωνικός είχε να αντιμετωπίσει διαδοχικά τους Τρίαινα Βούλας, Ηλιούπολη και Χαϊδάρι.

Στον πρώτο αγώνα απέναντι στην Τρίαινα Βούλας, οι ομάδες μπήκαν δυνατά ωστόσο από τα μέσα της Α’ περιόδου, η Τρίαινα έδειξε να είναι πιο έτοιμη, προηγούμενη με 2-3.

Στη Β’ περίοδο, ο Ιωνικός προσπάθησε να κρατηθεί κοντά στο σκορ όμως η ομάδα από τη Βούλα είχε λύση και κατάφερνε να κρατά το προβάδισμα. Σκορ ημιχρόνου 3-5.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στη Γ’ περίοδο, με τον Ιωνικό να αδυνατεί να εκμεταλλευτεί τον «παίκτη παραπάνω». Σκορ περιόδου, 4-7.

Στην τελευταία περίοδο, δεν άλλαξε κάτι με τον Ιωνικό να έχει συνολικά στο ματς, 8 δοκάρια και να γνωρίζει μοιραία την ήττα με 6-9.

Το δεύτερο παιχνίδι του Ιωνικού ήταν απέναντι στην Ηλιούπολη με τον Ιωνικό να βγάζει εντός της πισίνας ένα άλλο πρόσωπο. Όντας συγκεντρωμένοι από το ξεκίνημα, οι Νικαιώτες προηγήθηκαν με 2-0. Ισοφαρίστηκαν όμως σε 2-2 για να πάρουν το προβάδισμα εκ νέου με 3-2 όπου και ήταν το σκορ του οκταλέπτου.

Η Β’ περίοδος ήταν ονειρική για τον Ιωνικό ο οποίος επικράτησε κατά κράτος του αντιπάλου, με εξαιρετικές άμυνες ενώ και επιθετικά παρέμεινε παραγωγικός. Σκορ ημιχρόνου 6-2.

Στη Γ’ περίοδο, ο Ιωνικός μπήκε εξίσου δυναμικά, διεύρυνε το προβάδισμά του σε 7-2 και στη συνέχεια έχασε δύο εξαιρετικές ευκαιρίες για να «φύγει» με 6 γκολ διαφορά. Η Ηλιούπολη ανέκτησε ψυχολογία και με 2 γκολ, μείωνε σε 7-4 όπου και ήταν το σκορ της περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο, φάνηκε ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν ψυχολογία, συνεχίζοντας την αντεπίθεσή του και μειώνοντας σε 7-6, χάνοντας μάλιστα την ευκαιρία της ισοφάρισης. Στην επόμενη όμως φάση, ο Ιωνικός ευτύχησε να σημειώσει γκολ (8-6) με 3’ να απομένουν για το τέλος. Οι άμυνες της ομάδας του Αρσένη Μαρούλη ήταν υποδειγματικές ενώ προς το τέλος της αναμέτρησης, οι «μπλε» σημείωσαν ένα ακόμα γκολ με το 9-6 να είναι το τελικό σκορ.

Το τελευταίο παιχνίδι αυτής της Φάσης ήταν απέναντι στο Χαϊδάρι. Σε ένα παιχνίδι όπου οι Νικαιώτες φάνηκαν να έχουν μείνει από «ενέργεια» μετά και την υπερπροσπάθεια στο πρωινό παιχνίδι που είχε προηγηθεί, γνώρισαν την ήττα με 6-13. Ένα παιχνίδι ωστόσο που είχε πολλά νεύρα, διαιτητικά λάθη, εκατέρωθεν αποβολές ενώ αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα και ο προπονητής του Ιωνικού.

Το Χαϊδάρι ξεκίνησε το παιχνίδι προηγούμενο με τον Ιωνικό να ισοφαρίζει σε 1-1 αλλά έκτοτε να κυνηγά διαρκώς στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι, εκμεταλλευόμενοι στο 100% ως προς τον «παίκτη παραπάνω», ευτύχησαν να πετύχουν 3 γκολ και να βρεθούν προηγούμενοι με 2-3 στην Α’ Περίοδο.

Στη Β’ Περίοδο, οι παίκτες του Ιωνικού δεν είχαν «καθαρό μυαλό» στην τελική προσπάθεια με το Χαϊδάρι να ξεφεύγει με 2-5. Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Αρσένη Μαρούλη, ήταν καλοί στον «παίκτη παραπάνω» όπου και σημείωσαν 2 γκολ. Σκορ ημιχρόνου, 4-6.

Στην επανάληψη, με το σκορ να είναι στο 5-7, η υπερβολική αποβολή του προπονητή του Ιωνικού έμελλε να παίξε καθοριστικό ρόλο. Ο Ιωνικός, έχασε διπλή ευκαιρία να μειώσει το σκορ από 6-8 και το Χαϊδάρι, λίγο πριν τη λήξη του οκταλέπτου σημείωσε το 6-9 όπου και ήταν το σκορ της περιόδου.

Κάπου εκεί, οι παίκτες της Ομάδας μας «έμειναν από ενέργεια», καταρρέοντας ουσιαστικά, ιδίως από το δεύτερο μισό της περιόδου. Τελικό σκορ, 6-13.

Με την ολοκλήρωση των αγώνων της Α’ Φάσης (4-6/6), οι 16 ομάδες ανάλογα με την κατάταξη τους στους 4 Ομίλους της, θα κληρωθούν στους 4 νέους Ομίλους της Β’ Φάσης (2-4 Ιουλίου).

Οι ομάδες που τερμάτισαν 1ες, τίθενται επικεφαλής, ως διοργανώτριες Ομίλων, στους οποίους και κατατάσσονται αντίστοιχα οι 2ες, οι 3ες και οι 4ες.

Οι 2 πρώτες της κατάταξης ομάδες, προκρίνονται στην Τελική Φάση (16-18 Ιουλίου), ενώ στην Β’ Εθνική Κατηγορία λόγω των ειδικών συνθηκών που χαρακτηρίζουν τη φετινή αγωνιστική περίοδο, δεν υποβιβάζεται καμμία.

Στην Τελική Φάση σχηματίζονται 2 Όμιλοι με κλήρωση (2 πρώτες και 2 δεύτερες ανά Όμιλο, από τη Β’ Φάση).

Με την διεξαγωγή των αγώνων στους 2 Ομίλους και την κατάταξη των ομάδων, έχουμε τους Ημιτελικούς του πρωταθλήματος Α1 – Β2 και Β1 – Α2, όπου θα διεξαχθούν 2 αγώνες. Σε περίπτωση ίδιας διαφοράς τερμάτων (από μία νίκη δηλαδή), αλλά και δύο ισοπαλιών, θα ακολουθήσει η διαδικασία των πέναλτι για να προκύψει το ζευγάρι του Τελικού ,οι ομάδες του οποίου και προβιβάζονται στην Α1 Εθνική Κατηγορία. Οι ηττημένοι των δύο Ημιτελικών, θα αγωνιστούν για την 3η – 4η θέση.