Sport

Ανασκόπηση τριημέρου: Ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους οι Άνδρες, στην τελική Φάση οι Γυναίκες

Αυλαία για τις αγωνιστικές υποχρεώσεις της Ομάδας με τους Άνδρες και τις Γυναίκες να σκορπούν ικανοποίηση στο στρατόπεδο των Νικαιωτών. Οι μεν Άνδρες ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους για φέτος, όντας αρκετά ανταγωνιστικοί και χάνοντας την πρόκριση για τα playoff ανόδου στην Α1, σε τριπλή ισοβαθμία, οι δε Γυναίκες, προκρίθηκαν στην τελική φάση που θα κρίνει την άνοδο στην Α1. Αναλυτικά:

Άνδρες

Σε ένα πρωτάθλημα που εξ ορισμού ήταν δύσκολο λόγω των συνθηκών διεξαγωγής ελέω Covid-19, η Ομάδα μας είχε να αντιμετωπίσει και άλλες, όντας Ομάδα με μηδενικό μπάτζετ εναντιθέσει με τους ανταγωνιστές της. Ο Ιωνικός απαρτίστηκε από αρκετούς αθλητές που έκαναν ντεμπούτο μαζί του στην Α2 με ξεκάθαρο στόχο, η Ομάδα να είναι όσο πιο ανταγωνιστική μπορεί. Ήδη στην Α’ Φάση με απολογισμό 1 νίκη και 2 ήττες, η Ομάδα είχε δείξει ότι τη διακατέχει το “refuse to lose”. Αυτό έγινε και στη Β’ Φάση.

Στον πρώτο αγώνα, απέναντι στο ΝΟ Λάρισας, ο Ιωνικός επικράτησε με 8-7. Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα του Αρσένη Μαρούλη να προηγείται με 2-0. Ο ΝΟΛ μείωσε σε 2-1 όπου και ήταν το σκορ οκταλέπτου. Στη β’ περίοδο, ο Ιωνικός ξέφυγε με 3-1, όμως ο ΝΟΛ εκμεταλλεύτηκε δις τον «παίκτη παραπάνω» και ισοφάρισε σε 3-3. Η Ομάδα της Νίκαιας έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 4-3. Στο γ’ οκτάλεπτο, ο Ιωνικός δε μπορούσε να βρει επιθετικές λύσεις σε αντίθεση με τη Λάρισα. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι, με ανατροπή, πήραν κεφάλι στο σκορ με 5-6 όπου και ήταν το σκορ της περιόδου. Στην τελευταία περίοδο, οι συνεχείς αλλαγές του Μαρούλη έπιασαν τόπο, με τον Ιωνικό να «χτυπά» τρις, τις δύο με παίκτη παραπάνω και να ξεφεύγει με 8-6. Τελικό σκορ, 8-7.

Στο δεύτερο αγώνα που έλαβε χώρα στο Ανοικτό κολυμβητήριο της Γλυφάδας, ο Ιωνικός ξανασυναντιόταν με την Τρίαινα Βούλας ενός εκ των φαβορί για την άνοδο. Το πρώτο οκτάλεπτο χαρακτηρίστηκε από τις πολύ καλές άμυνες με τις δυο ομάδες να μην καταφέρουν να σκοράρουν. Στη β’ περίοδο, η ομάδα της Βούλας προηγήθηκε όμως οι Νικαιώτες απάντησαν και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 2-1. Στο γ’ οκτάλεπτο, η Τρίαινα ισοφάρισε γρήγορα τον Ιωνικό και λίγο αργότερα τον προσπέρασε με 2-3 για να εκμεταλλευτούν οι Νικαιώτες τον παίκτη παραπάνω και να ισοφαρίσουν. Σκορ γ’ περιόδου, 3-4. Στην τελευταία περίοδο, έπεσαν «κορμιά», με το παιχνίδι να εξελίσσεται σε ντέρμπι. Η Τρίαινα ξέφευγε με ένα γκολ αλλά ο Ιωνικός ισοφάριζε. 28’’ πριν το τέλος, η Τρίαινα πήρε προβάδισμα με 5-6. Ο Ιωνικός είχε την τελευταία επίθεση όμως δε μπόρεσε να εκμεταλλευθεί «τον παραπάνω» και να ισοφαρίσει στο τέλος.

Στο τελευταίο παιχνίδι της Β’ Φάσης, ο Ιωνικός αντιμετώπισε το Νηρέα Χαλανδρίου. Ο Ιωνικός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και παρά το ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-1, σημείωσε 2 τέρματα ενώ είχε άλλα 3 δοκάρια και σημαντικές ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμά του. Αυτό, φαίνεται ότι κόστισε στην ομάδα του Αρσένη Μαρούλη καθώς αν και ο Ιωνικός ήταν μπροστά με 3-2 και παρά τις καλές άμυνες, δε μπορούσε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Ο Νηρέας εκμεταλλευόμενος τρεις φορές τον «παίκτη παραπάνω», γύρισε το παιχνίδι, κάνοντας το 3-4 ενώ το σκορ του ημιχρόνου ήταν 3-5. Στην επανάληψη, ο Νηρέας έδειξε ότι διαθέτει μια έμπειρη ομάδα και από νωρίς φρόντισε να τελειώσει το παιχνίδι, κάνοντας το 3-7 με τους Νικαιώτες να μη μπορούν να πλησιάσουν πέραν των 3 γκολ. Σκορ οκταλέπτου, 5-9. Στην τελευταία περίοδο, παρά την προσπάθεια, δεν άλλαξε κάτι και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 6-11.

Έτσι λοιπόν, η Τρίαινα Βούλας κατέλαβε πανηγυρικά την 1η θέση στον Όμιλο ενώ 2ος τερμάτισε ο Νηρέας Χαλανδρίου που αν και γνώρισε ήττα – έκπληξη από το ΝΟ Λάρισας, πέρασε ως 2ος λόγω καλύτερης διαφοράς γκολ.

Ο προπονητής της ομάδας του Ιωνικού Νικαίας, Αρσένης Μαρούλης έμεινε ικανοποιημένος από την προσπάθεια των αθλητών καθώς ο στόχος δεν ήταν άλλος από μια ανταγωνιστική ομάδα, κάτι που επετεύχθη καθώς ο Ιωνικός, έχασε στις λεπτομέρειες το ένα παιχνίδι. Εξάλλου, λόγω των αλλαγών που επέφερε η πανδημία όπου και οδηγηθήκαμε σε ένα πρωτάθλημα “fast track”, το βλέμμα ήταν στραμμένο στην Α2 της νέας χρονιάς, μαζεύοντας φέτος όσες περισσότερες εμπειρίες.

Γυναίκες

Στις υποχρεώσεις της δεύτερης τη τάξει κατηγορίας, ρίχτηκαν και οι Γυναίκες της Ομάδας. Για την Α’ Φάση του πρωταθλήματος το οποίο «σερβιρίστηκε» σε δύο δόσεις, ο Ιωνικός επικράτησε στη Νίκαια της Ηλιούπολης με 13-4. Την επομένη, η Ομάδα ταξίδεψε στο Ηράκλειο της Κρήτης προκειμένου να αντιμετωπίσει τον ΟΦΗ και το ΝΟ Χανίων.

Το παιχνίδι με τον ΟΦΗ ήταν ντέρμπι και η Ηρακλειώτικη ομάδα επικράτησε με 6-5.

Στο τελευταίο παιχνίδι του Ομίλου, η Ομάδα μας ζευγάρωσε τις νίκες της, επικρατώντας με 13-10 του ΝΟΧ, παίρνοντας την πρόκριση για την τελική φάση, στις 6-8 Αυγούστου όπου και θα κριθεί ποιες ομάδες θα ανέβουν στην Α1 Γυναικών.

Η περσινή πορεία της Ομάδας όπου κατέλαβε την 3η θέση, άφησε πολλές υποσχέσεις και δεδομένου ότι ο κορμός έχει παραμείνει ίδιος, στόχος είναι μια καλή πορεία και η επανάληψη της περσινής επίδοσης.

Οι επιδόσεις Ανδρών και Γυναικών αφήνουν χαμόγελα και αισιοδοξία ότι κάθε χρόνο, οι ομάδες θα είναι ακόμα πιο βελτιωμένες.